Single Origin

Costa Rica Sonora SL28 Natural

KARAMELL Smakrik syltig

Hela bönor

kr 198,00

  • EUR: 18,0€

SL28 är Kenyas berömda kaffevarietet som nu börjar dyka upp hos topproducenter i andra delar av världen. Producenten Alberto Guardia, som har mer än 20 varieteter på sin gård, producerar mikrolotter av enormt hög kvalitet och vi köper hans kaffe varje år. Denna SL28 har allt man kan önska av ett bärtorkat kaffe; hög sötma, stor fyllighet och en fantastisk fruktighet. Munkänslan är mjuk och rik. Njut kaffet i alla tänkbara bryggmetoder, gott både som espresso och brygg.

Denna mikrolott med SL28 genomgick en bärtorkad bearbetning, som på Sonora är unik eftersom den helt utelämnar användningen av upphöjda torkbäddar. Som en del av Sonoras fokus på skalbarhet och effektivitet, i kombination med strikta koppningssessioner, fann Diego den bästa kvaliteten genom att torka kaffebären på stora svarta ark gjorda av flätade plasttrådar som kallas zaran.

Skördade kaffebär flyter först med färskt källvatten för att sortera bort eventuella defekter eller orenheter som kommer från fälten. Zaran läggs ut på kortklippta gräsfält och kaffebären sprids där ut i tunna lager. Bären får direkt solljus från morgon till eftermiddag. I slutet av varje dag rullas de stora arken av zaran upp med en traktor och staplas som en pyramid över natten. Det tar cirka två veckor att torka kaffet till en luftfuktighet på 14%, varefter det lagras i Sonoras lager i ca. en månad. Strax innan kaffet går igenom torkmaskinen på plats avslutas torkningsprocessen i speciella stora “torktumlare” som kallas ”guardiolas”. Kaffet färdigställs och förbereds för export i Sonoras egna faciliteter, där kaffet noggrant sorteras efter storlek, densitet och färg med hjälp av den senaste optiska tekniken.

BESKRIVNING AV GÅRDEN:

Hacienda Sonora är en familjeägd gård som ligger i Central Valley i Costa Rica vid foten av vulkanen Poas i Carrillo, Alajuela. Alberto Guardia tog över gården på 1970-talet som den fjärde generationen kaffeproducenter i familjen. Han planterade kaffe på större delen av marken, vilket gjorde kaffeproduktionen till gårdens huvudsakliga inkomstkälla.

Gården omfattar cirka 100 hektar mark, varav 65 hektar är trädskuggande kaffeodlingar och 35 hektar är reservat med vild skog. Kaffet odlas här omgivet av olika träd och annan vegetation, vilket ger utmärkta förutsättningar för produktion och förbättrar kemin i den redan rika vulkaniska jorden. Tack vare det mångsidiga ekosystemet i Sonora har många fågel- och djurarter gården som sin naturliga livsmiljö.

Alberto och Diego fortsätter familjens långa historia av att värna om miljön på Hacienda Sonora. Genom att endast använda naturliga processer för allt sitt kaffe så minskar de vattenanvändningen och sparar tre liter vatten per kilo kaffe som skulle ha använts om de hade använt den våtförädlade bearbetningen. 100% av den energi som förbrukas på gården genereras från förnybara energikällor på fastigheten, inklusive el från en sötvattensström med hjälp av en speciell turbin som kallas ett Peltonhjul. Denna energi förser gården med ström och genererar en mängd gratis el till de arbetare som bor på gården.

Vikt 0,25 kg
Land

Costa Rica

Producent

Hacienda Sonora – Diego Guardia

Region

Central Valley

Växthöjd

1300 meter.

Art/Varietet

SL28

Processmetod

Bärtorkad

Torkmetod

Zaran – speciella torkdukar

Skördeperiod

Mars 2024

Lott-storlek

280kilo

Gringos köpvillkor

Du gillar kanske också…

  • Single Origin
    KÖRSBÄR, passionsfrukt, Sultanrussin
    kr 179,00
    • EUR: 16,3€
  • Single Origin
    aprikos, gult äpple, KARAMELL
    kr 169,00
    • EUR: 15,4€
  • Single Origin
    apelsinblomma, LITCHI, örter
    kr 149,00
    • EUR: 13,6€
  • Single Origin
    Bärig, Smakrik, Söt
    Från kr 139,00
    • EUR: 139,0€ - 1 995,0€

Relaterade produkter